Zawiadomienie w sprawie wałęsających się psów
W związku z licznymi interwencjami mieszkańców w sprawie wałęsających się psów ,Wójt Gminy Grybów przypomina że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie, osoby utrzymujące psy zobowiązane są do sprawowania opieki na tymi zwierzętami w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia oraz uciążliwości dla otoczenia.
Przypominamy właścicielom o ich podstawowych obowiązkach, a więc w szczególności:
- stały skuteczny dozór nad psami i innymi zwierzętami domowymi,
- prowadzenie psów poza swoimi posesjami na smyczy, bez względu na to, czy pies jest mały czy duży, natomiast psa rasy uznawanej za agresywną na smyczy i w kagańcu;
- zabezpieczeniu posesji przed wydostaniem się zwierzęcia poza jej teren,
- niewprowadzaniu zwierząt na teren placów gier i zabaw oraz piaskownic dla dzieci,
- nie wyprowadzaniu psów i innych zwierząt do obiektów użyteczności publicznej, za wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych.
Zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie zwierząt: „Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3m.”
Przypominamy również o sposobach postępowania w przypadkach wałęsających się psów:
- w przypadku gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na Policję, nr tel. 997, lub 112 , która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia. W przypadku notorycznego braku nadzoru nad psem może skierować do sądu wniosek o ukaranie właściciela psa,
- osoby, które zauważyły w pobliżu swojej posesji wałęsającego się psa nie powinny zamykać go na terenie swojej nieruchomości. W konsekwencji może to doprowadzić do tego, że psy nie będą wracać do swoich domów. Zwierzę jeżeli nie będzie dokarmiane to samo opuści posesję i wróci do swojego właściciela.
Należy pamiętać, że osoba przyjmująca psa do swojego domu, zapewniająca mu opiekę
I wyżywienie staje się jego właścicielem. Nie można zapomnieć również, że większość „wałęsających się psów” ma swoich właścicieli!