Polna

Grafika 1

Urocza miejscowość leżąca na Pogórzu Rożnowsko - Ciężkowickim . Na południowy wschód od wsi piętrzy się Zielona Góra (690m.). W Polnej warto zwiedzić drewniany kościół o cechach gotyckich z XVI wieku, przebudowany w XIX stuleciu... Urocza miejscowość leżąca na Pogórzu Rożnowsko - Ciężkowickim . Na południowy wschód od wsi piętrzy się Zielona Góra (690m.). W Polnej warto zwiedzić drewniany kościół o cechach gotyckich z XVI wieku, przebudowany w XIX stuleciu. We wnętrzu zachowała się polichromia figuralna z okresu wzniesienia świątyni, XVIII wieczny ołtarz główny z obrazem Najświętszej Marii Panny, też wiekiem równy świątyni oraz barokowa ambona z XVIII stulecia.
Godnym polecenie jest również rezerwat przyrodniczy- dawny park dworski, leżący na wzniesieniu przy drodze łączącej Polną z Wyskitną, w którym rosną 300 - stu letnie lipy i dęby. 

Historia: 

Jak większość osad na tym terenie Polna pochodzi z XIV wieku. Lokowana na prawie niemieckim należała do Bobowskich a następnie Gładyszów. W 1830 roku nabył ją Ferdynand Horch. 
W 1909 roku urodził się tu poeta Marian Czuchmnowski. Opis rodzinnej miejscowości zawarł w utworze „Na wsi”. W czasie okupacji hitlerowskiej znajdował się tu znaczący ośrodek konspiracyjny AK.

 

Dofinansowanie UE