Szlak architektury drewnianej

Grafika 2

Szlak architektury drewnianej 251 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych tworzy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.

Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Po opracowaniu koncepcji szlaku i podpisaniu umowy z sąsiednimi województwami o współpracy w zakresie jego tworzenia w latach 2001-2003 wszystkie obiekty zostały oznakowane tablicami, a dojazd do nich znakami drogowymi.

W 2003 roku cztery kościoły drewniane z Małopolski zostały szczególnie wyróżnione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Należą do nich: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół pw. św.  Filipa i Jakuba w Sękowej.

Zapraszamy do wędrówki szlakiem, gdzie wśród zapachu starego drewna we wnętrzu kościoła, cerkwi czy dworu można odnaleźć ciszę oraz tchnienie dawnych wieków.

Zapraszamy do odwiedzenia http://www.drewniana.malopolska.pl/

    

W naszej Gminie na Szlaku Architektury Drewnianej znajdują się:

Binczarowa - Cerkiew pw. św. Dymitra  Kąclowa - Kościół pw. św. Wojciecha Biskupa
   
 Krużlowa - Kościół pw. Narodzenia NMP  Polna - Kościół pw. św. Andrzeja
   
 Ptaszkowa - Kościół pw. Wszystkich Świętych  Stróże - Skansen pszczelarski

Dofinansowanie UE