Trasy i szlaki rowerowe

Grafika 2

Ziemia Grybowska to dwie złączone obszarowo, oddzielone jedynie granicami administracyjnymi gminy: Miasto Grybów i Gmina Grybów. Pokryta lasami dolina rzeki Białej, skutecznie chroniąca przez wieki swoje zasoby przyrodnicze, umożliwia czynny wypoczynek i zapewnia wiele atrakcji. Dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna umożiwia dojazd w dowolnie wybrany punkt na terenie obu gmin.

  • Ptaszkowa - Królowa - Bogusza - Binczarowa - Kąclowa - Grybów - Ptaszkowa
  • Grybów - Florynka - Wawrzka - Ropa - Grybów
  • Grybów - Ptaszkowa - Stara Wieś - Krużlowa - Grybów
  • Grybów - Siołkowa - Zagórze - Stróże - Grybów
  • Stróże - Wyskitna - Polna - Stróże

 

KARPACKI SZLAK ROWEROWY

 

Karpacki Szlak Rowerowy – projekt realizowany przez Sądecką Organizację Turystyczną i 35 gmin w Małopolsce Wszystkie trasy mają łącznie długość ok. 800 km. Karpacki Szlak Rowerowy dzieli się na szlak główny i kilka szlaków łącznikowych. Przez teren Gminy Grybów przebiega:

Wielokulturowy Szlak Rowerowy - rozpoczyna się w Blechnarce, przy dawnym przejściu granicznym do Stebníckiej Huty. Następnie prowadzi przezHańczową, Brunary, Florynkę, Wawrzkę, Grybów, Bobową, Ciężkowice i Zakliczyn. Szlak ten według planów ma się zakończyć wTarnowie. Szlak ten ma długość ok. 120 km, o różnicy wysokości 350 m.

Królewski Szlak Rowerowy - Rozpoczyna się w Bieczu prowadzi przez Hortę, Strzeszyn, Wilczak, Klęczany, Gorlice, Ropicę Polską, Bystrą, Bucze, Bieśnik, Szalową, Biedową, Bugaj, Polną, Stróże, Grybów, Ptaszkową, Kamionkę Wielką, Nowy Sącz, Cyganowice, Stary Sącz, Moszczenicę, Przysietnicę, Skrudzinę, Gołkowice Dolne, Obidzę na Przełęcz Przysłop.Długość szlaku 112,5 km.Trasa szlaku prowadzi przez tereny związane z przejazdem i pobytem królów.

 

Karpacki Szlak Rowerowy mapa do pobrania 3.5M 

Najlepsze trasy rowerowe – tylko w Małopolsce!

 

     

Gmina Grybów realizuje projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 
Województwa Małopolskiegona lata 2014 - 2020

 

ziemia grybowska

   Zeskanuj kod QR aby otworzyć
        na telefonie lub tablecie

 

Działanie 6.1.4

Tytuł projektu: Utworzenie strefy aktywnego wypoczynku w gminie Grybów poprzez budowę tras turystycznych.

Dofinansowanie projektu z UE (RPO WM) 399 022,00 zł. Całkowita wartość projektu 696 601,19 zł

Projekt pt. "Utworzenie strefy aktywnego wypoczynku w gminie Grybów poprzez budowę tras turystycznych" polega na utworzeniu i oznakowaniu 80 kilometrów trasy pieszo-rowerowej i wybudowaniu systemu wiat przystankowych. Okrężny Szlak Rowerowy, to trasa turystyczna o charakterze pętli łączącej wszystkie sołectwa Gminy Grybów. Podczas podróżowania "Okrężnym Szlakiem Rowerowym" można odpocząć w czterech tematycznych wiatach przystankowych. Wiaty zostały wyposażone w stół, ławki, stojaki na rowery, tablicę informacyjną oraz siłownie zewnętrzne wyposażone w cztery urządzenia do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Siłownie zostały zlokalizowane w miejscowościach Binczarowa, Florynka Krużlowa Wyżna, Siołkowa. Dodatkowo przy trasie usytuowano 17 przystanków rowerowych z tablicami informacyjnymi, stojakami na rowery z oznakowaniem pionowym tj. tabliczki kierunkowe, znaki rowerowe. Zapraszamy do aktywnego odpoczynku w gminie Grybów.

 

Ziemia Grybowska na rowerze mapa i przewodnik mobilny GPS  na telefony komórkowe

Ziemia Grybowska na rowerze - przewodnik GPS

 

 

Ziemię Grybowską i Grybów przecinają od 2009 roku dwa szlaki rowerowe, stanowiące trasy łącznikowe Karpackiego Szlaku Rowerowego. Pierwszy to Królewski Szlak Rowerowy, prowadzący z przełęczy Przysłop w Paśmie Radziejowej przez Nowy Sącz do Biecza. Drugi to Szlak Wielokulturowy prowadzący z Przełęczy Wysowskiej przez Grybów do Bobowej i Sędziszowej. Od roku 2017 Ziemię Grybowską można na rowerze zwiedzać korzystając z Okrężnego Szlaku Rowerowego.

Szlak prowadzi blisko osiemdziesięciokilometrową pętlą wokół gminy Grybów, przez miejsca, w których zachowały się w pięknym krajobrazie pamiątki sięgającej średniowiecza historii tej krainy – drewniane kościoły i dawne cerkwie, przydrożne kapliczki, cmentarze wojenne z I wojny światowej. W wielu miejscach trasa tego szlaku krzyżuje się z trasami szlaków Wielokulturowego i Królewskiego – tworząc dodatkowe możliwości planowania wycieczek.

Ta mapa interaktywna oraz bezpłatne aplikacje GPS, pozwolą na łatwe zaplanowanie wycieczki Okrężnym Szlakiem Rowerowym z ewentualnym noclegiem na trasie, oraz pomogą w dotarciu do wszystkich atrakcyjnych miejsc Ziemi Grybowskiej.

Zapraszamy na szlak!

 

Dofinansowanie UE