Nowa atrakcja turystyczna w Gminie Grybów

dodano: 10.01.2024

Gmina Grybów zyskała nową atrakcję turystyczną. Na Wojciechowej Górze w Sołectwie Siołkowa powstał punkt widokowy wyposażony w lunetę do obserwacji krajobrazu. Ze szczytu góry rozpościera się wspaniała panorama okolic z widokiem na Beskid Niski i Sądecki, pasmo Radziejowej, Pogórze Rożnowsko-Ciężkowickie oraz Lubań. Przy dobrej pogodzie widoczne są Gorce, Pieniny i Tatry.

Projekt budowy podestu widokowego i montażu lunety ma wymiar społeczny i staje się przykładem współpracy: Wójta Gminy Grybów Pana Jacka Migacza oraz mieszkańców Siołkowej: Krzysztofa Bochenka i Agnieszki Trybowskiej - pomysłodawców przedsięwzięcia.

Luneta jest przystosowana do nocnych obserwacji astronomicznych. Z łatwością zaobserwujemy pobliskie planety, gwiazdy Drogi Mlecznej, oraz obiekty głębokiego nieba takie jak gromady gwiazd i galaktyki.  W ciągu dnia umożliwia obserwacje księżyca.

Gmina Grybów, jako laureat konkursu „Małopolska Wieś 2023", otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego na wykonanie małej architektury wraz z posadowieniem lunety widokowej w miejscowości Siołkowa.

Inicjatywa tworzy koncepcję rozwoju obszarów wiejskich tzw. „smart" wioski i staje się dobrym przykładem na to, iż mieszkańcy mogą ożywić miejscowość i wnieść swoje ciekawe, nieszablonowe i innowacyjne pomysły.

Foto. Piotr Gaborek