Informacja Wójta o podjętych działaniach w okresie między Sesjami Rady Gminy Grybów

Podczas LVI Sesji Rada Gminy między innymi podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy i uchwale budżetowej na 2023 rok, zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Grybów oraz nieodpłatnego nabycia działek w Cieniawie od Wspólnoty Gruntowej Wsi Mystków na cele związane z infrastrukturą drogową. Wójt Gminy przedstawił także radnym informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2022/2023.

Wójt Gminy Grybów poinformował również Radę Gminy oraz mieszkańców o najważniejszych zadaniach zrealizowanych przez Niego w okresie między Sesjami, tj. od 1 września 2023 r. do 9 października  2023 r.

W tym okresie Gmina Grybów otrzymała rekordowe dofinansowanie w łącznej kwocie 24 408 806,33 zł na realizację następujących inwestycji:

• Budowa chodnika wokół kościoła w Polnej oraz przeprowadzenie robót impregnacyjnych pokrycia dachowego z gontów oraz deskowania ścian i wieży zabytkowego kościoła w Krużlowej Wyżnej. Dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na łączną kwotę 490 000,00 zł.
  • Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej i rozbudowa sieci wodociągowej na terenie Gminy Grybów na kwotę ogółem 4 500 000,00 zł, dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach tego Programu Gmina Grybów uzyskała również dofinansowanie na wykonanie przebudowy oraz nadbudowy budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej w Siołkowej na usługi społeczne, żłobek i przedszkole w wysokości 6 500 000,00 zł. Otrzymano również środki na rozbudowę sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Grybów na kwotę 8 000 000,00 zł.
  • Budowa boiska sportowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy szkole podstawowej w Cieniawie oraz budowa stadionu piłkarskiego wraz z zapleczem sportowym w Cieniawie. Dofinansowanie z Programu Sportowa Polska w łącznej wysokości 2 626 135,28 zł.
  • Likwidacja barier architektonicznych i komunikacyjnych w budynku administracyjnym Urzędu Gminy Grybów. Wartość projektu wynosi 479 340,94 zł. Dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 383 472,75 zł.
  • Zakup wyposażenia w ramach projektu „Małopolskie świetlice wiejskie - Sołectwo Krużlowa Wyżna”, dofinansowanie na kwotę 30 000,00 zł z Urzędu Marszałkowskiego.
  • Remont drogi gminnej Siołkowa Zagórze oraz remont drogi gminnej Ptaszkowa Brzegówka na kwotę ogółem 1 879 198,00 zł. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Ponadto Wójt Gminy poinformował, że w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład  Rozświetlamy Polskę został opracowany i złożony wniosek na modernizację oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Grybów, kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 1 278 320,00 zł.

W okresie od ostatniej Sesji Rady Gminy zostały również odebrane inwestycje:

Budowa łącznika między Urzędem Gminy a budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury,  modernizacja dróg dojazdowych do gruntów rolnych w miejscowości Binczarowa, Gródek i Stara Wieś, budowa oświetlenia ulicznego w ciągu drogi powiatowej w miejscowości Krużlowa Wyżna oraz budowa miasteczka ruchu drogowego dla rowerów w Ptaszkowej.  Zakończono również modernizację budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stróżach.

Został także odebrany I etap budowy szkoły podstawowej wraz salą sportową w miejscowości Gródek.

Łączna wartość wszystkich odebranych prac wynosi 7 721 841,57 zł.

Wójt Gminy podpisał także umowy na realizację inwestycji drogowych na terenie Gminy Grybów. Będzie to remont drogi gminnej w miejscowości Florynka i Krużlowa Niżna oraz wykonanie nawierzchni betonowych na terenie Gminy Grybów. Łączna wartość planowanych inwestycji to kwota w wysokości 1 903 858,50 zł.

Zostały również podpisane umowy na zimowe utrzymanie dróg w miejscowościach Binczarowa, Florynka i Wawrzka oraz Kąclowa na kwotę ogółem 219 138,00 zł.

Ponadto Wójt Gminy poinformował, że wyłaniani są Wykonawcy na rozbudowę drogi gminnej „Na Bugaj” w miejscowości Wyskitna, zimowe utrzymanie dróg na terenie Gminy Grybów w sezonie zimowym 2023/2024 oraz na zakup samochodu specjalnego lekkiego rozpoznawczo-ratowniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Białej Niżnej.