Aktualności

Grafika 1

Europejski Tydzień Mobilności

dodano: 21.09.2022

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) organizowany jest co roku od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest Dzień bez samochodu odbywający się 22 września. Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy oraz znaczenia zrównoważonego transportu. Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca.
Ministerstwo Infrastruktury jest krajowym koordynatorem tej akcji. W 2021 r. obchodzono jej 20-lecie, a polska edycja tego wydarzenia po raz kolejny okazała się rekordowa w porównaniu z latami ubiegłymi, gdy 256 polskich gmin, miast i powiatów przyłączyło się do kampanii. Polska zajęła trzecie miejsce w rankingu najbardziej zaangażowanych państw UE.

Jak co roku, samorządy mogą rejestrować swoją aktywność planowaną w ramach ETM 2022 pod linkiem: Rejestracja .

Aby promować idee przyczyniające się do kształtowania zrównoważonej mobilności, Ministerstwo Infrastruktury organizuje konkurs o nagrody Ministra Infrastruktury w polskiej kampanii Europejskiego Tygodnia Mobilności 2022. Jego celem jest nagrodzenie polskich miast i gmin za inicjatywy podejmowane w ramach kampanii.

Nagrody mają charakter honorowy i będą przyznawane w 4 kategoriach konkursowych:

  1. nagroda ETM – za najlepszą kampanię lokalną dla dużego miasta/gminy (powyżej 50 tys. mieszkańców);
  2. nagroda ETM – za najlepszą kampanię lokalną dla małego miasta/gminy (poniżej 50 tys. mieszkańców);
  3. nagroda ETM – za najbardziej innowacyjne działanie, aktywność dla miasta, gminy, grupy ludzi, organizacji pozarządowej, partnera społecznego, instytucji badawczej/dydaktycznej, władzy lokalnej/krajowej, instytucji publicznej, przedsiębiorstwa publicznego/prywatnego;
  4. wyróżnienie ETM – dla najbardziej aktywnego województwa.

Wszelkie potrzebne materiały orasz szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stroniehttps://www.gov.pl/web/infrastruktura/ministerstwo-infrastruktury-oglasza-konkurs-polskie-nagrody-europejskiego-tygodnia-mobilnosci-2022 

źródło: Ministerstwo Infrastruktury 

Kalendarz wydarzeń

Szczepimy się
Korona Sądecka
EKOINTERWENCJA
Pomiar PM Gmina Grybów