Dzień Olimpijski w Gminie Grybów 2024

dodano: 21.06.2024

19 czerwca Gmina Grybów została  po raz drugi zaszczycona możliwością zorganizowania Dnia Olimpijskiego na bazie obiektów sportowych w Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej.

Od 1948 roku 23 czerwca obchodzony jest na całym świecie  Dzień Olimpijski, podczas którego celebruje się wartości olimpijskie wśród dzieci i młodzieży takie jak przyjaźń, dążenie do doskonałości. Sport ma ogromną moc zmiany społecznej, a igrzyska olimpijskie to czas pokoju i wzajemnego szacunku, okazywanego przez współzawodnictwo. Zasada fair play wznosi naszą moralność na wyżyny piękna, o czym podczas Apelu Olimpijskiego przypomnieli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Krużlowej Wyżnej Emilia Pietruch i Ksawery Jędrusik.

Swoją obecnością, w tym tak ważnym dla społeczności gminnej wydarzeniu, zaszczycili słynni olimpijczycy, wśród których znaleźli się: Pani Katarzyna Deberny, polska żeglarka Pekin 2008, złota medalistka otwartych mistrzostw świata kobiet 2000, 2001,2002,2003,, Mistrzyni Europy 2003, 2004,, brąz 2005, srebrna medalistka 3 światowych Igrzysk Żeglarskich Francja 2002, Pani Maria Sajdak - polska wioślarka, srebrna i brązowa medalistka olimpijska, mistrzyni i wicemistrzyni świata, multimedalistka mistrzostw Europy, młodzieżowa wicemistrzyni świata; Pan Jerzy Garpiel polski szczypiornista, medalista Igrzysk Olimpijskich – medal brązowy Magdeburg 1984 piłka ręczna, medal srebrny Puchar Świata Szwecja 1979, Mistrzostwa Świata Medal Brązowy Dortmund 1982, Pani Magdalena Grzywa polska biathlonistka, Igrzyska Olimpijskie Turyn 2006, 7 miejsce w biegu sztafetowym, złota i srebrna medalistka Mistrzostw Europy, Pani Krystyna Guzik czterokrotna olimpijka 2006 Turyn, 2010 Vancuwer, 2014 Soczi, 5 miejsce w biegu indywidualnym Mistrzostw Świata 2013, V-ce Mistrzyni Świata w biegu indywidualnym, Pan Kazimierz Kmiecik - polski piłkarz i trener związany z Wisłą Kraków i najlepszy strzelec w jej historii; Pan Marian Sypniewski - polski szermierz, dwukrotny medalista olimpijski we florecie, Mistrz Świata, Pan Grzegorz Guzik trzykrotny olimpijczyk 2014 Soczi, 2018 Pjong Czang, 2022 Pekin, brązowy medalista Mistrzostw Europy Duszniki Zdrój, Pani Zofia Kiełpińska polska biathlonistka oraz biegaczka narciarska, brązowa medalista Mistrzostw Świata i uniwersjady, Pani Joanna Badacz polska biathlonistka, medalistka Mistrzostw Polski.

Całemu wydarzeniu wyjątkowego charakteru nadał podniosły ceremoniał olimpijski. Prezentowany był on przez dzieci ze szkół  z terenu Gminy Grybów w asyście Olimpijczyków.

Poczet sztandarowy Flagi Rzeczypospolitej Polskiej: Wiktoria Maciaszek, Alicja Siedlarz, Kacper Ptaszkowski.

Poczet sztandarowy Flagi Unii Europejskiej: Aleksandra Tokarczyk, Emilia Ogorzałek, Marcin Ogorzałek.

Jako ostatni prezentowany był poczet sztandarowy Flagi Polskiego Komitetu Olimpijskiego w składzie: Lena Oleksy, Małgorzata Totoś, Julia Lichoń, Miłosz Mikulec, Bartłomiej Salamon, Bartłomiej Lichoń. Dzieci niosły flagę w asyście Olimpijczyków: Marii Sajdak, Krystyny Guzik, Kazimierza Kmiecika, Dariusza Goździaka, Mariana Sypniewskiego oraz Jerzego Garpiela.

Hymn Polski został odegrany przez orkiestrę z Ptaszkowej, a oprawę artystyczną zapewnił występ grupy dziecięcej Echo Jaworza z Ptaszkowej, pod kierownictwem pani Magdaleny Motyki.

Po podniesieniu wszystkich flag, został zapalony znicz olimpijski, przyniesiony przez Andrzeja Kiełbasę, Pawła Kiełbasę oraz Jakuba Klimka.

Dzień Olimpijski poprowadził Pan Czesław Fluder, wieloletni działacz sportowy na rzecz polskiego biathlonu i narciarstwa, został powołany do Komisji Sportu Młodzieżowego Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W Dniu Olimpijskim w Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej wzięło udział ok .700 dzieci ze szkół podstawowych z terenu Gminy Grybów oraz niepublicznych przedszkoli, które rywalizowały ze sobą w biegu olimpijskim w 4 kategoriach. Sportowy duch oraz emocje jakie towarzyszyły zawodnikom podczas rywalizacji, na długo pozostaną w pamięci. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy medal oraz dyplom, a zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych, dodatkowo medal za 1,2 i 3 miejsce.

W obchodach Dnia Olimpijskiego w Ptaszkowej wzięli również udział zaproszeni przez Wójta Gminy Grybów Jacka Migacza Samorządowcy, Parlamentarzyści, Kierownicy wszystkich jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy oraz Dyrektorzy szkół, dla których Gmina jest organem prowadzącym.

Powiązane artykuły: https://olimpijski.pl/lets-move-olimpijskie-wezwanie-do-ruchu/