Delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Herend w Gminie Grybów

dodano: 28.11.2023

Delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Herend w Gminie Grybów

W dniach 22-26 listopada 2023 r. mieliśmy zaszczyt gościć delegację z zaprzyjaźnionego z Gminą Grybów miasta Herend na Węgrzech na czele z Panią dr  Pfundé Altai Elvira , zastępcą Burmistrza oraz radcą prawnym urzędu  dr Czili Ernὅ. Podczas wizyty w Gminie, nasi partnerzy dotarli do słynnej zabytkowej  kopalni soli w Bochni, gdzie mieli możliwość poznania niezwykłej historii, związanej z tym miejscem. Następnie udali się do stolicy Małopolski. Ogromne wrażenie na naszych gościach wywarł Kościół Mariacki i magiczna atmosfera, jaka zapanowała podczas zwiedzania Sukiennic. W Krakowie naszym gościom towarzyszył Konsul Generalny Węgier Tibor Gerencsér. Kolejnym etapem naszej wędrówki po terenie gminy była wizyta w Sądeckim Bartniku w Stróżach oraz w gospodarstwie rolnym , prowadzonym przez Radnego Gminy Pana Krzysztofa Olszaneckiego. Wśród delegacji mieliśmy osoby z branży pszczelarskiej oraz gospodarczej więc wymiana doświadczeń z pewnością wpłynie na dalszą działalność obu stron. We wczesnych, sobotnich godzinach  wraz z delegacją przenieśliśmy się w czasie, przekraczając mury jakże niezwykłej i magicznej „Starej Baśni” w Grybowie. To tajemnicze miejsce pozwoliło na odskocznię od codzienności, a pasja i niezwykłe zafascynowanie historią właściciela tego miejsca, Pana Krzysztofa Brońskiego, z pewnością na stałe utkwi w pamięci naszych gości. Punktem kulminacyjnym pobytu naszych przyjaciół w Gminie Grybów było spotkanie z radnymi, sołtysami, pracownikami Urzędu Gminy oraz jednostek organizacyjnych gminy, podczas którego przedstawiony został dorobek kulturalny i dziedzictwo naszej Gminy, reprezentowany przez zespół regionalny Echo Jaworze. Program artystyczny zwieńczył występ młodej artystki Amelii Tarasek, uczennicy szkoły w Krużlowej Wyżnej, która przepięknie zagrała na skrzypcach oraz zaśpiewała piosenkę Sanah, wywołując na twarzach gości ogromne wzruszenie.

Współpracę z miastem Herend Gmina Grybów nawiązała 15 października 2021

Foto. Piotr Gaborek