Dożynki Binczarowa 2015

23 sierpnia 2015 roku Centralne obchody Roku Jubileuszowego DOŻYNKI

Od maja bieżącego roku Binczarowa obchodzi Jubileusz 650 – lecia lokacji wsi. Z tej okazji 23 sierpnia 2015 roku /niedziela/ Odbyły się centralne obchody Roku Jubileuszowego połączone ze świętem dziękczynienia za tegoroczne zbiory czyli parafialne dożynki. Piękny wieniec dożynkowy w tle z Matką Boską Binczarowską został przywieziony dorożką, którą ciągnęły dwa piękne konie, a za nią następne dwa konie ciągnęły wóz z całym bardzo licznym orszakiem dożynkowym, który prowadziła kapela „Kierpce”.

Następnie wprowadzono korowód dożynkowy do naszego Kościoła i rozpoczęła  się Uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Józefa Wróbla SCJ w asyście księży: Zdzisława Jewiarza SCJ obecnego proboszcza , Marka Romańczyka  /Ekonoma Generalnego SCJ/ poprzedniego proboszcza, Stanisława Gruca, Floriana Gruca, Karola Milewskiego, Grzegorza Siedlarza . Obecny też był ks. Jakub Bieszczad i siostra  Józefitka  Lilioza Romanek, która pracuje od 34 lat na misjach w Afryce.

Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu znakomitych gości. Pozwolę sobie niektórych wymienić: Posłowie RP Arkadiusz Mularczyk i Andrzej Romanek Wójt Gminy Piotr Krok wraz z zastępcą Andrzejem Porębą, Dyrektor GZEAS Danuta Suder, Dyrektor GOK Panią Maria Majcher.

Z włodarzy naszej miejscowości należy wymienić Panią Sołtys Marzenę Szyszka, radnego Pana Stanisława Laskosza, dyrektora szkoły Pana Adama Skwarło , Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Kobiet Binczarowskich z Panią Wiesławą Motyka oraz z Fili GOK w Panią Annę Radzik  i Biblioteki  Panią Annę Motyka, a także z OSP: Tadeusza Siedlarza  i Wincentego Gruca .

Po zakończeniu Mszy przed kościołem odbyła się prezentacja wieńca dożynkowego z tradycyjnymi przyśpiewkami i przemarsz całego korowodu z wieńcem i do Domu Kultury na dalsze świętowanie, które prowadziły Panie; Stanisława Pałancewicz i Anna Radzik

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się fotograficzna wystawa i pokaz slajdów „Binczarowa dawniej”. Fotografie zostały wypożyczone od mieszkańców Binczarowej. Widać było jak ze wzruszeniem je oglądano, ponieważ to nasza historia: ludzie, praca, ubiory, tradycja, domy, wiele twarzy przez  starszych mieszkańców wioski łatwo rozpoznawanych ale  dla młodych to piękna lekcja historii.  Wytworzył się klimat rodzinny. Tworzyliśmy wspólnotę wiejską bez podziałów, rywalizacji. Była jedność, radość z przeżywanego święta.

Ale lepiej bawi się przy pełnym żołądku, dlatego jedzenia i picia było pod dostatkiem, nasze kobiety serwowały „wiejski stół” , na który mieszkańcy hojnie znosili swoje dary. Ponadto były dwa Koła Gospodyń Wiejskich  jedno z Wawrzki, które serwowało potrawy kuchni regionalnej ,a drugie łemkowskie ze Smerekowca, które serwowało z tego regionu potrawy. Ponadto wystąpił zespół „Hudacy”. W jego wykonaniu usłyszeliśmy wiele melodii i piosenek na nutę łemkowską. Słuchaliśmy też zespołu regionalnego „Kierpce”i jego wykonaniu ”tradycyjną drużbackę” .Młodzi artyści binczarowscy przedstawili scenkę „Chłop i poeta”,  a KGW tradycyjną scenkę rodzajową  pt. „Chory Kuba”.Rozdano nagrody za konkurs „Papież przed oczyma, na ustach i w sercu dzieci”. Wystawa tych prac eksponowana była w Kościele parafialnym oraz Domu Kultury w Binczarowej.

Było bardzo dużo atrakcji tak dla dzieci jak i dorosłych z pokazem sztucznych ognii włącznie. Potem zabawa taneczna – prawie do białego rana.

Świętowanie Jubileuszu udało się dzięki wspaniałej rodzinnej atmosferze wytworzonej przez wszystkich obecnych oraz dzięki  zaangażowaniu wielu osób, firm i instytucji z finansowym wsparciem Gminy włącznie a także dzięki wielu sponsorom z naszej miejscowości. Wszystkim za wszystko jesteśmy bardzo wdzięczni.

 „… wiwat nasza Binczarowa”

 

GALERIA