Koło Gospodyń Wiejskich w Cieniawie świętowało 60-lecie istnienia!

Był tort, życzenia, okolicznościowe przemówienia, Msza Święta w intencji żyjących oraz zmarłych członkiń koła, a także wielu znakomitych gości. Tak w skrócie można opisać sobotni jubileusz 60-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Cieniawie.

Jubileusz rozpoczął się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Cieniawie, którą odprawił ks. Wacław Barnaś, proboszcz. Dalsza część uroczystości 60-lecia odbyła się w sali Domu Kultury, w którym to gości powitał zespół ludowy oraz drużba. Wśród obecnych na sali byli m.in. Wójt Gminy Grybów Jacek Migacz, Przewodniczący Rady Gminy Grybów Jacek Ziębiec, Sołtys Wsi Cieniawa Dariusz Jasiński, proboszcz ks. Wacław Barnaś, prezes OSP Ciebiawa Andrzej Kruczek, dyrektor szkoły podstawowej Agata Brożek, dyrektor Domu Kultury Irena Miczołek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Grybowie Maria Majcher oraz delegacje kół gospodyń z terenu Gminy Grybów.

Dzieje Koła Gospodyń Wiejskich przybliżyła zebranym obecna prezes KGW w Cieniawie Zofia Obrzud: - Wszystko zaczęło się w 1959 roku, kiedy to Koło Gospodyń Wiejskich założyła Waleria Bochenek, a tym samym zapoczątkowała aktywną działalność społeczną, kulturalną, oraz gospodarczą w naszej miejscowości. Następnie kontynuowały je Kazimiera Ząber, Władysława Kruczek, Kazimiera Kiełbasa oraz Maria Poręba. Członkinie koła od lat skupiały się na prowadzeniu zajęć edukacyjnych, kursów gotowania, szycia, pieczenia oraz opieką nad dziećmi. Nie brak było też integracyjnych wyjazdów, chociażby do Częstochowy, Lichenia, Kalwarii, Krakowa czy Wadowic. Już wtedy, widać było przedsiębiorczość naszego koła, która przejawiała się w funkcjonującej do dzisiaj wypożyczalni naczyń. Organizowano festyny i zabawy. Część pozyskanych datków przeznaczano na funkcjonowanie koła ale i cele społeczne. Od samego początku naszego Koła było propagowanie wiejskiej kultury, podtrzymywanie tradycji i zwyczajów. 

Swojego uznania dla działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Cieniawie nie krył wójt Gminy Grybów Jacek Migacz: Z okazji 60-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Cieniawie na ręce Pani Prezes Koła w imieniu własnym oraz całego samorządu Gminy Grybów pragnę złożyć najserdeczniejsza życzenia oraz gratulacje dla wszystkich członkiń. W tym uroczystym dniu dziękujemy za Waszą pełną zaangażowania działalność społeczną, która na przestrzeni 60-lat w sposób szczególny wpisuje w dzieje naszej Ziemi Grybowskiej i dowodzi jak, ważną rolę odgrywa w pielęgnowaniu i przekazywaniu lokalnej tradycji, kultury oraz przyczynia się do tego, by wieś Cieniawa piękniała, była dostrzegana i doceniana. Życzymy Wam Drogie Panie dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz tego by działalność społeczna przynosiła Wam wiele satysfakcji, a samo koło, aby się rozwijało i przechodziło na kolejne młodsze pokolenia.  

fot. M.Książkiewicz 

GALERIA