Nowe wozy bojowe cieszą już druhów OSP Siołkowa i OSP Kąclowa

Późną nocą, w sobotę 9 listopada pod remizami OSP Siołkowa oraz OSP Kąclowa zrobiło się tłoczno - zgromadzili się zarówno mieszkańcy, jak i sami druhowie strażacy. Tym razem powodem tego nie był alarm bojowy, lecz powitanie nowo-zakupionych średnich wozów bojowych, które dojechały do gminy Grybów z województwa kujawsko-pomorskiego.

W powitaniu nowego wozu uczestniczyli m.in. Komendant Miejsko-Gminny OSP dh Piotr Wysowski, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Grybowie dh Paweł Fyda, wójt gminy Grybów Jacek Migacz, radni Gminy Grybów oraz przedstawiciele zarządu jednostek OSP.

 - Zgodnie z założeniem moim oraz Rady Gminy, w tym roku przeznaczyliśmy 160 tysięcy złotych na zakup używanego samochodu pożarniczego dla OSP Biała Niżna, ponieważ nie stać nas na zakup fabrycznie nowych wozów dla 16 jednostek - mówi Jacek Migacz, wójt Gminy Grybów. - Dzięki bardzo dobrej współpracy, za którą dziękuje, z panem Piotrem Serafinem, Wiktorem Obrzutem oraz dyr. Robertem Bażelą z WFOŚiGW w Krakowie udało się pozyskać wsparcie finansowe w wysokości ponad 260 tysięcy złotych na zakup kolejnych samochodów pożarniczych dla jednostek z terenu gminy, tym razem dla OSP Siołkowa oraz OSP Kąclowa. Warto dodać, że ogólna kwota zadania czyli zakupu dwóch wozów bojowych to około 620 tysięcy złotych. Brakującą kwotę stanowiły środki z budżetu gminy oraz wkład własny jednostek. Tym samym aż trzy jednostki w tym roku, mogą cieszyć się nowszymi samochodami pożarniczymi. W kolejce pozostaje nam jeszcze 13 jednostek. Zgodnie z deklaracjami, na przyszły rok zabezpieczyliśmy środki na zakup jednego wozu. Jeśli będzie możliwość pozyskania dodatkowych środków, na pewno poczynimy takie starania. 

Słów uznania dla zakupów nie krył Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Grybowie dh Paweł Fyda jednocześnie pełniący funkcję burmistrza Miasta Grybowa: - Zakup wozu bojowego to ważne wydarzenie w historii każdej jednostki i każdej miejscowości. Gdy pojawia się taki sprzęt, świadczy to o zaradności gospodarzy gminy, jak i samych druhów. Nowy sprzęt, to nie tylko poprawa bezpieczeństwa ale również mobilizacja dla ochotników, za nowym sprzętem pojawiają się nowi członkowie, nowi sponsorzy. Życzę by nowe wozy służyły jednostkom OSP Siołkowa oraz OSP Kąclowa jak najlepiej i jak najrzadziej. Czym lepszy będzie sprzęt tym bardziej profesjonalnie będziemy mogli nieść pomoc. 

Realizacja zadania zakupu dwóch samochodów pożarniczych marki MAN była możliwa dzięki środkom finansowym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. 

fot. M.Książkiewicz

GALERIA