I Gminny Przegląd Piosenki Patriotycznej w Gródku

Słowa jednego z wierszy autorstwa Zbigniewa Kabaty: "Wichrem chwały w historię popłyniesz, Armio Krajowa" stały się hasłem przewodnim I Gminnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej, który odbył się 15 października br. w Gródku. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wójt Gminy Grybów Jacek Migacz.

- 15 października jest szczególnym dniem w naszej szkole, ponieważ obchodzimy wtedy Dzień Patrona – Dzień Armii Krajowej - mówi Małgorzata Fyda - Wiśniowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gródku. - W tym roku szkolnym, w Dniu Święta Szkoły  postanowiliśmy po raz pierwszy zorganizować Gminny Przegląd Piosenki Patriotycznej, nad którym honorowy patronat objął Wójt gminy Grybów, pan Jacek Migacz. Głównym koordynatorem przeglądu był Zbigniew Bogusz, a Krzysztof Skraba przygotował okolicznościowe przedstawienie przybliżające przybyłym gościom Naszego Patrona. Bardzo miło było nam gościć tak liczną grupę wykonawców. Mamy nadzieję, iż ów przegląd wpisze się w kalendarz uroczystości i będzie kontynuowany w kolejnych latach w naszej szkole. Pamięć o ludziach, których życie wypełniała żarliwa służba Ojczyźnie, winna być zapisana w naszych sercach i umysłach, dlatego też  przegląd piosenki Patriotycznej to idealna okazja, by w szczególny sposób cieszyć się z przynależności do narodowej wspólnoty.

- Myślę, że w takim wydaniu, jakim dzisiaj młodzież nam tutaj przedstawiła, patriotyzm wybrzmiał w sposób szczególny - dodała Alicja Wąsowicz, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Gminy Grybów. - Wyśpiewane pieśni patriotyczne, z radością mówiły o tym, że młodzież oraz dzieci, wiedzą o czym śpiewają.  W dzisiejszym świecie, kiedy tak trudno jest, aby te wartości się nam nie pomieszały, aby dobrze rozdzielić dobro od zła, pieśni patriotyczne w ustach najmłodszych są szczególną wartością.

- Przede wszystkim pragnę pogratulować Pani Dyrektor wraz z wszystkimi nauczycielami z naszej gminy, którzy przygotowali uczniów do występów w dzisiejszym przeglądzie pieśni patriotycznej - podsumował wójt Gminy Grybów Jacek Migacz. - Przegląd miał tym bardziej wymowny przekaz, że w tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Tym samym wartości wyśpiewane przez młodzież i dzieci nabierają tutaj podwójnej wartości. To, że w dzisiejszej dobie, w tych najmłodszych, ten patriotyzm jest, to zasługa rodziców, wychowawców i wszystkich, którzy ich kształcą. Jako wójt gminy jestem bardzo dumny z tego, że wszyscy uczestnicy przeglądu zaprezentowali tak wysoki poziom artystyczny.

Na koniec, każdy z uczestników I Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Gródku otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę z Polskimi Pieśniami Patriotycznymi. Wręczenia upominków oraz dyplomów dokonał wójt Gminy Grybów Jacek Migacz, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Alicja Wąsowicz oraz dyrektor szkoły w Gródku Małgorzata Fyda-Wiśniowska.

(MAKS)

fot. M.Książkiewicz / J.Kieroński