10.X -Warsztaty Edukacji Ekologicznej

Wójt Gminy Grybów serdecznie zaprasza na warsztaty z edukacji ekologicznej. Kolejne już spotkanie odbędzie się dnia 10 października 2019r. (czwartek) o godzinie 12:00 w sali posiedzeń Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Białej Niżnej.

Wójt Gminy Grybów serdecznie zaprasza na warsztaty z edukacji ekologicznej. Kolejne już spotkanie odbędzie się dnia 10 października 2019r. (czwartek) o godzinie 12:00 w sali posiedzeń Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Białej Niżnej.

Tematyka spotkania obejmować będzie następujące zagadnienia:

- racjonalizacja gospodarki zasobami naturalnymi w tym poszanowanie i oszczędność paliw i energii,

- metody i narzędzia ukierunkowane na ograniczenie emisji zanieczyszczeń gazowych  i pyłowych  w tym min. najlepsze praktyki w zakresie ograniczania niskiej emisji,

- zastosowanie nowoczesnych, efektywnych energetycznie systemów zaopatrzenia w energię cieplną, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł w tym instalacji paneli fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną,

- zasady dofinansowanie w ramach programu „MÓJ PRĄD” oraz ulga termomodernizacyjna.

Chętnych, którzy chcą poszerzyć horyzonty w zakresie omawianej tematyki serdecznie zapraszam.

Szczególnie spotkanie polecam osobom, które złożyły stosowną deklarację udziału w projektach wymiany pieców dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (poddziałania 4.4.2 i 4.4.3) chcą wymienić stary piec na kocioł na ekogroszek czy pellet i mają wątpliwości w tym zakresie.

Przypominam, iż uchwała antysmogowa wprowadza wymagania dla użytkowanych kotłów, pieców i wprowadza następujące okresy przejściowe:

  • jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów  co najmniej klasy 3, to do końca 2022 roku musisz go wymienić. Stary kocioł możesz zastąpić: ogrzewaniem gazowym, ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel czy drewno spełniającym wymogi ekoprojektu,
  • jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 to musisz go wymienić do końca 2026 roku,
  • jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno klasy 5 to możesz go używać bezterminowo, w przypadku pieców i kominków od 1 stycznia 2023 roku będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%.

Wymagania ekoprojektu wprowadzają dla kotłów minimalne normy emisji zanieczyszczeń.

Reguluje je dyrektywa 2009/125/WE.

SERDECZNIE ZAPRASZAM!