Stanisław Święs z Wawrzki świętował setne urodziny

30 września 1919 roku urodził się Stanisław Święs z Wawrzki, wieloletni sołtys wsi a także kościelny. W sobotę, 28 września br. odbyła się specjalna uroczystość z okazji 100-tnych urodzin mieszkańca Gminy Grybów. Przepiękny jubileusz rozpoczął się Mszą Świętą w dawnej cerkwi w intencji czcigodnego jubilata.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Wójt Gminy Grybów Jacek Migacz, księża z parafii Florynka na czele z ks. proboszczem Mariuszem Tomakiem, sołtys Wawrzki Marian Kmak oraz radny Gminy Grybów Jan Smoła, rodzina oraz mieszkańcy.

Tuż po mszy, zebrani goście przeszli do remizy strażackiej, gdzie nastąpiło składanie życzeń oraz przybliżenie życiorysu czcigodnego jubilata.

- Kochany Jubilacie, najdroższy Dziadku Stasiu - mówiła jedna z wnucząt, podczas jubileuszu. - Urodziłeś się 30 września 1919 roku. To były trudne czasy, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Twoje dzieciństwo naznaczone było ciężką pracą, nieraz głodem, rozstaniem z ojcem, który musiał iść na wojnę. W Twoją młodość, gdy miałeś 20 lat, wdarła się kolejna wojna z całymi jej okrucieństwami: bólem, strachem o bliskich. Mimo trudów wziąłeś życie za rogi. Ożeniłeś się z babcią Heleną, na świat przyszła szóstka Waszych dzieci: trzy córki i trzech synów. Te dzieci dały Ci 33 wnucząt, jednak wziąwszy pod uwagę ich małżonków, masz tych wnuków 66. Jeszcze więcej jest prawnucząt 78, a na świat zaczęły przychodzić już praprawnuki, na razie masz ich ośmioro. Aby zapewnić byt rodzinie, prowadziłeś spore, 10-hektarowe gospodarstwo. Uczyłeś dzieci, a potem wnuki pracy na roli. Oprócz dbania o rodzinę poświęciłeś się także pracy na rzecz wsi, mieszkańców. Byłeś sołtysem przez 25 lat, a także radnym, kościelnym.

- Obserwując Pana twarz w kościele, było widać głębokie przeżycia związane ze świętowaniem 100-tnych urodzin - powiedział Wójt Jacek Migacz, w czasie składania życzeń. - Tak jak już usłyszeliśmy, Pana życie nie zawsze było łatwe ale szczęśliwe. W imieniu własnym, Rady Gminy Grybów oraz całej społeczności Gminy Grybów życzę Panu wszelkiej pomyślności, dużo zdrowia, błogosławieństwa Bożego. Zaś, tym którzy mają okazję spotykać się z Panem, życzę, by czerpali jak najwięcej z Pana życiowej mądrości. Pełnił Pan przez 25-lat funkcję sołtysa, to że teraz Wawrzka się rozbudowywuje, to także Pana zasługa. Jest mi niezmiernie miło, że mogę uczestniczyć w tym jakże wyjątkowym jubileuszu.

Wraz z życzeniami wójt przekazał jubilatowi kosz kwiatow a także listy gratulacyjne, które do Pana Stanisława wystosowali premier Mateusz Morawiecki oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.