Poseł Edward Siarka wręczył promesy na zakup sprzętu w ramach Funduszu Sprawiedliwości

Sprzęt służący ratowaniu ludzkiego życia i mienia o wartości ponad 600 tysięcy trafi wkrótce do strażaków ochotników z jednostek zlokalizowanych na terenie gminy Grybów. Środki finansowe pozwalające na ich zakup pozyskała Gmina Grybów z Funduszu Sprawiedliwości pozostającego w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości.

W minioną środę, 25 września 2019 roku promesy dla poszczególnych jednostek wręczył w Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej Poseł na Sejm RP Edward Siarka. Towarzyszyli mu wójt gminy Grybów Jacek Migacz, prezes Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego ZOSP RP w Grybowie dh Paweł Fyda oraz Komendant Miejsko-Gminny dh Piotr Wysowski.

- Składam gratulacje dla wszystkich druhów reprezentujących jednostki, które dzisiaj otrzymały promesy na zakup sprzętu ratującego życie i mienie — mówił podczas rozdania wójt Gminy Grybów Jacek Migacz. - To ogromne wsparcie, jakie otrzymaliśmy z Ministerstwa Sprawiedliwości, nie byłoby możliwe bez pomocy i życzliwości Pana Posła Edwarda Siarki. Pan Poseł, mimo iż nie jest z naszych stron, nie zapomniał o naszej gminie Grybów — o naszych ochotnikach.

- Jesteśmy tutaj w wyjątkowym gronie prezesów oraz działaczy ochotniczych straży pożarnych —
powiedział do zebranych Poseł na Sejm RP Edward Siarka, który jednocześnie pełni funkcję prezesa ZOW ZOSP RP w Krakowie. - Przy tej okazji pragnę pogratulować Wam pozyskania sprzętu, który będzie służył ratowaniu życia mieszkańców, turystów oraz wszystkich potrzebujących na terenie Gminy Grybów. Życzę, by akcji było jak najmniej, jednak jeśli już będzie taka potrzeba, mam nadzieję, że sprzęt, który otrzymacie, pozwoli Wam nieść profesjonalną pomoc. Dotychczas strażacy mogli korzystać ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, to były nasze główne środki, samorządowe. Dwa lata temu podczas dyskusji w Ministerstwie Sprawiedliwości o tym, jak wykorzystać środki z tzw. Funduszu Sprawiedliwości zaproponowałem, aby część tych środków przeznaczyć na coś, co będzie miało wymiar materialny, a taką jest niewątpliwie pomoc, którą udzielają strażacy będący często na pierwszej linii różnych zdarzeń. Czułem się zobowiązany, by pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości trafiły do największej gminy w tym regionie czyli do Was. Pan Wójt operatywnie zadziałał, zgłaszając się do mnie ze strażakami i prosząc o pomoc w aplikowaniu o środki. Cieszę się, że dzisiaj możemy wręczyć Wam, Drodzy Druhowie, promesy na zakup sprzętu. Mam nadzieję, że pozwoli Wam to jeszcze lepiej nieść pomoc innym.

W ramach Funduszu Sprawiedliwości do szesnastu jednostek OSP z terenu gminy Grybów zakupiono m.in.: 16 defibrylatorów (dla każdej jednostki po jednym), torby medyczne z pełnym wyposażeniem, aparaty ochrony górnych dróg oddechowych z całym oprzyrządowaniem, zestawy hydrauliczne, systemy selektywnego wywoływania, kamery termowizyjne, wentylatory oddymiające, lekki samochód ratowniczy (terenowy).

Łącznie do strażaków ochotników z Gminy Grybów trafi jeszcze w tym roku sprzęt za niebagatelną kwotę ponad 600 tys. złotych.

FILMY