W Wyskitnej już po raz siódmy pielgrzymowali do Św. Jana w Wielkim Lesie

W pierwszą niedzielę września, w Wysktinej odbyła się VII Pielgrzymka do św. Jana w Wielkim Lesie. Mszy świętej odprawionej na leśnej polanie przewodniczył ks. rodak Mateusz Dziedzic - misjonarz z Afryki, a wspólnie z nim koncelebrował ks. Władysław Szczerba, proboszcz parafii Polna. Razem z pielgrzymami wyruszył w tym roku wójt Gminy Grybów Jacek Migacz.

Organizatorem pielgrzymki jest sołtys wsi Wyskitna Anna Poznańska oraz rada sołecka. Pielgrzymka ma charakter nie tylko religijny, ale również patriotyczny - w programie zaznaczona została 80, rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

Pielgrzymi jak zawsze wyruszyli spod kapliczki koło Pani Góry w Wystkitnej, a do pokonania mieli około 3km. W tym roku na czele pątniczego jechali ułani, a tuż za nimi szli rekonstruktorzy.

Po zakończonej Mszy Świętej odczytane zostały okolicznościowe wiersze. Jeden nieznanego autora, drugi natomiast ułożony przez Adama Matusika, specjalnie z okazji VII Pielgrzymki do Św. Jana w Wielkim Lesie. Swoim śpiewem oraz recytacją pielgrzymkę uświetniła utalentowana Gabrysia Burkot, cały zaś program przygotował Stanisław Kapłon.

- Jestem po raz pierwszy uczestnikiem Pielgrzymki do Wielkiego Lasu w Wyskitnej - powiedział wójt Gminy Grybów Jacek Migacz. - Wydarzenie to, jest nie tylko pięknym świadectwem wiary, ale także wyrazem naszej pamięci o naszej lokalnej historii i tradycji. Osoba św. Jana Nepomucena, partyzanci walczący w tych lasach, sprawiają, że pielgrzymujemy do niezwykłego miejsca. Serdecznie gratuluję organizatorom pielgrzymki.

- Serdecznie dziękuję panu Wiktorowi Obrzutowi wraz z Grupą Rekonstrukcyjną Ułanów Korpusu Ochrony Pogranicza oraz panu Stanisławowi Szambelanowi wraz z Grupą Rekonstrukcyjną I Pułku Strzelców Podhalańskich za uświetnienie naszej uroczystości - dodaje Anna Poznańska, sołtys Wsi Wystkitna, pomysłodawczyni pielgrzymki. - Podziękowania składam również na ręce ks. misjonarza Mateusz Dziedzica, który pochodzi z naszej wioski i mimo urlopu zawsze towarzyszy nam w drodze do Świętego Jana Nepomucena. Dziękuje wszystkim za obecność, na czele z panem Wójtem Jackiem Migaczem. Zapraszam już za rok. 

GALERIA