Za sprawą Maratonu Rowerowego Cyklokarpaty Ptaszkowa stała się stolicą MTB! (TV)

Maratony Rowerowe Cyklokarpaty to cały cykl wyścigów rowerowych przeznaczonych dla amatorów MTB, odbywający się od kwietnia do września na terenie województwa małopolskiego oraz podkarpackiego. W tym sezonie, na mapie kolejnych edycji maratonów pojawiła się Gmina Grybów a dokładniej ośrodek Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej, gdzie zlokalizowana była start i meta wyścigu.

Bieżąca edycja Maratonu Rowerowego Cyklokarpaty zakłada wyścigi, które odbywają się w 12 miejscowościach województw małopolskiego oraz podkarpackiego. Ptaszkowa była ósmym z kolei miejscem, gdzie odbyło się to wydarzenie, które ma na celu nie tylko popularyzację kolarstwa górskiego i turystyki rowerowej, ale także promowanie szlaków i miejscowości turystycznych. Wyścigi kolarskie w ramach CYKLOKARPAT to także propagowanie zdrowego trybu życia. Aby wyruszyć na trasy maratonu, wystarczy mieć rower, kask oraz ukończone 13 lat.

Edycja, która odbyła się w minioną niedzielę, 28 lipca br. w Gminie Grybów przyciągnęła około 500 rowerzystów z całej Polski, licząc także dzieci rywalizujące w specjalnej formule KIDS Race. Najmłodszy zawodnik startujący na rowerku biegowym miał raptem 2,5 roku. Amatorzy MTB przybyli nie tylko z południowo-wschodniej części Polski, ale także z Warszawy czy Mazur. Wśród wielu teamów znależli się także miłośnicy kolarstwa z Grybowskiej Grupy Rowerowej.

Dla starszych zawodników (pow. 13 roku życia) organizatorzy przygotowali cztery trasy, o różnym stopniu trudności: Family - o dystansie 10km i przewyższeniu 439m, Hobby - o dystansie 29,9km i przewyższeniu 1199m, Mega - o dystansie 41,1km i przewyższeniu 1628m oraz najtrudniejsza Giga, której uczestnicy musieli pokonać 55,9km i wspiąć się aż 2417 metrów.

Najlepsze czasy osiągnęli:
dystans Family (OPEN) - Maria Długosz (UKS Sokół Kęty) z czasem 00:51:20
dystans Hobby (OPEN) - Tomasz Niedźwiecki (Reanimacja Rowerowa Team) z czasem 01:26:15
dystans Mega (OPEN) - Łukasz Sanocki (Harda Horda) z czasem 01:59:00
dystans Giga (OPEN) - Adrian Wawer (BARAN CYCLING TEAM) z czasem 03:04:30

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy, najlepsi specjalne zaprojektowane statuetki, które wręczyli: wójt Gminy Grybów Jacek Migacz, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Grybów Krzysztof Osmoła, Renata Żarnowska po. kierownika CSZ Ptaszkowa oraz ks. Józef Kmak, proboszcz parafii w Ptaszkowej.

O oprawę speakerską zadbał dziennikarz Polskiego Radia, Stanisław Jagieło z Rzeszowa. Nad bezpieczeństwem uczestników na trasach czuwali strażacy z OSP Ptaszkowa a nad technicznymi sprawami w ośrodku pracownicy Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej na czele z kierownik Renatą Żarnowską.

Jendym ze sponsorów wydarzenia była Gmina Grybów, zaś partnerem Lasy Państwowe. Projekt bezpłatnych zawodów rowerowych Cyklokarpaty Kids Race realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Grybów.

fot. M.Książkiewicz

FILMY

GALERIA