Nasi bohaterowie! Defilada z okazji Dnia Strażaka

Dzisiaj ulicami miasta Grybowa przeszła strażacka defilada z okazji Dnia Strażaka. Strażackie święto zorganizował Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Grybowie przy współudziale samorządu Gminy Grybów. Wydarzenie miało na celu uhonorowanie wszystkich druhów ochotników z terenu gminy i miasta Grybowa, którzy z narażeniem własnego życia niosą bezinteresownie pomoc drugiemu człowiekowi.

Dzień Strażaka przypada 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana - patrona strażaków. Aby docenić poświęcenie druhów, obchody Dnia Strażaka odbyły się w niedzielę, 5 maja.

Sercem uroczystości stało się miasto Grybów, gdzie w Bazylice Mniejszej pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej została odprawiona Msza Święta w intencji wszystkkich strażaków. Homilę wygłosił ks. Piotr Dymiński. Następnie po błogławieństwie strażacka brać na czele z orkiestrą dętą z OSP Florynka przeszła ulicami miasta Grybowa. Maszerującym ochotnikom, pocztom sztandarowym oraz jadącemu za nimi taborowi strażackiem przyglądali się mimo niesprzyjającej pogody mieszkańcy Grybowa.

Dalsze punkty obchodów Miejsko Gminnego Dnia Strażaka ze względu na pogodę odbyły się w sali kina Biała (tj. w Miejskim Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji).

W wydarzeniu udział wzięli m.in.  Jacek Migacz wójt Gminy Grybów, Jacek Ziębiec przewodniączy Rady Gminy Grybów, poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, senator RP Stanisław Kogut, wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, Paweł Fyda burmistrz miasta Grybowa a zarazem prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Grybowie, Józef Góra przewodniczący Rady Miejskiej w Grybowie, dh Paweł Motyka prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Sączu a także radni gminy Grybów.

Podczas obchodów zostały wręczone odznaczenia związkowe i resortowe dla wyróżniających się strażaków.

- Niesprzyjająca aura nie przeszkodziła w obchodach Dnia Strażaka, na uroczystości pojawiły się wszystkie jednostki z terenu Gminy Grybów - mówi Jacek Migacz wójt Gminy Grybów. - Charakter dzisiejszego Dnia Strażaka najlepiej oddaje wygłoszona przez księdza homila, w której podkreślona została rola strażaka w lokalnych społecznościach. Druhowie ochotnicy to cisi bohaterowie, którzy pomagają drugiemu człowiekowi, nie oczekującąc zapłaty ani nagrody. Na strażackich sztandarach możemy znaleźć piękny napis: Bóg, Honor, Ojczyzna. Życzę wszystkim strażakom, aby te trzy wymowne słowa, przyświęcały każdemu ochotnikowi. To właśnie Bóg, Honor, Ojczyzna budują w nas patriotyzm. Jako gmina Grybów dokładamy wszelkich starań by stan wyposażenia jednostek na naszym terenie był jak najlepszy. Z sukcsem złożyliśmy wniosek do Małopolskich Remiz, czekamy jeszcze na wyniki konkursu pn. Bezpieczna Małopolska do którego również aplikowaliśmy. Szansy na dodatkowe środki dla druhów strażaków z Gminy Grybów dopatrujemy się także w Funduszu Sprawiedliwości.

fot. M.Książkiewicz