Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że środę 8 sierpnia w wieku 88 lat, odszedł od nas Pan Stanisław Sędzik człowiek szczególnie zasłużony dla Ziemi Grybowskiej, długoletni dyrygent orkiestry i chóru w Siołkowej. Msza Święta pogrzebowa odbędzie się w dniu 10 sierpnia br o godz 15 w Bazylice Mniejszej w Grybowie.


Pan Stanisław Sędzik urodził się w Siołkowej 4 września 1930 roku w 11 osobowej rodzinie. Jako najstarszy z rodzeństwa po przedwczesnej śmierci ojca zmuszony został do przerwania nauki w gimnazjum w Grybowie i podjęcia pracy zawodowej.

Od najmłodszych lat zdradzał duże zainteresowanie muzyką.

Pan Stanisław był współzałożycielem amatorskiej orkiestry dętej oraz chóru męskiego, które powstały w 1948 roku. W latach 1964 do 1966 ukończył kurs dla dyrygentów w Krakowie.

Od 1973 roku zatrudniony został w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Grybowie na stanowisku Instruktora orkiestry dętej w Domu Kultury w Siołkowej. Od lipca 1991 roku Wójt Gminy Grybów  zatrudnił Pana Stanisława Sędzika na stanowisku Kierownika Wiejskiego Domu Kultury w Siołkowej.

Od maja 2001 r. do lutego 2008 r. Pan Stanisław był zatrudniony na stanowisku Starszego Instruktora w Filii Gminnego Ośrodka Kultury w Siołkowej.

Działalność kulturalna Pana Stanisława to przede wszystkim była praca związana z prowadzeniem  orkiestry i chóru. W 2006 roku ze względu na stan zdrowia zrezygnował z prowadzenia orkiestry dętej i do 2008 roku prowadził chór męski. Praca z tymi zespołami to przede wszystkim liczne próby,  przygotowywanie i opracowywanie różnego rodzaju programów artystycznych, koncertów, programów okolicznościowych związanych z obchodami świąt państwowych, kościelnych.

Każdy program wykonywany był profesjonalnie na wysokim poziomie.

Ponadto Pan Stanisław poświęcał bardzo dużo czasu przede wszystkim dzieciom i młodzieży prowadząc naukę gry na instrumentach i wychowując kolejne pokolenia w duchu umiłowania piękna muzyki   i śpiewu.

Orkiestra i chór męski z Siołkowej, dzięki ogromnemu osobistemu zaangażowaniu się  Pana Stanisława,  nagrały płyty : „Grajże grajku” w 1998 r. z okazji 50 lecia założenia zespołów. W kolejnych latach były to  „Kolędy polskie”,” Pieśni Maryjne” oraz „Pieśni Wielkopostne i żałobne”  a także film na DVD  „Z pieśnią Maryjną przez Siołkową i Parafię Grybowską”.

Pan Stanisław w to co robił wkładał bardzo dużo serca . Był osobą powszechnie szanowaną i cenioną nie tylko w Gminie Grybów,  świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia takie jak Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej, Zasłużony dla Ziemi Grybowskiej, Nagroda Starosty Nowosądeckiego, Nagroda Wójta Gminy Grybów.

Panie Stanisławie dziękujemy za wszystko co Pan zrobił dla drugiego człowieka i rozwoju kultury Ziemi Grybowskiej. Niech Dobry Pan Bóg za to  da Panu nagrodę wieczną w Niebie.